Co je to IPA?

Co je to IPA?

Tento atraktivní pivní styl pochází se Spojeného království. India Pale Ale je svrchně kvašeným pivem, které překvapí svou chutí. Na začátku nabídne tóny spíše ovocné, ale potom se přihlásí ke slovu chmelová hořkost. Dnešní IPA bude spíše silnější, co se týče obsahu alkoholu, ale jeden čas tomu bylo jinak.

Vývozní artikl pro Indii

Jedním z prvních exportérů piva do Indie se stal pivovar Bow Brewery. Majitel Hodgson dodával obchodníkům pivo v sudech a dlouhá cesta do Indie mu jen prospěla. Proto si v britské kolonii tento druh piva rychle získal věhlas. Jeho syn ale zvolil jinou obchodní strategii a od exportu do této země se tak pivovar odchýlil. Jenže krátce potom se změnily podmínky pro vývoz piva do Ruska, takže místní pivovary hledaly jiné odbytiště. Britská Východoindická společnost je tedy požádala o vaření svrchně kvašeného piva, které původní mok z Bow Brewery věrně připomínalo. Tak tedy tento pivovar ovlivnil podobnu pivního stylu IPA.

Poptávka dále stoupala a piva vařená pod názvem India Pale Ale si získala svůj věhlas. Koncem 19. století začaly pivovary v dalších anglosaských zemích vařit piva pod názvem IPA, která měly velmi podobnou charakteristiku. Jednalo se o pivovary ze Spojených států, Kanady, Austrálie i Nového Zélandu. V těchto zemích má IPA silnou tradici dodnes. Například v současné době se americká IPA vaří z tamních odrůd chmele, jako jsou: Cenntenial, Cascade, Citra, Columbus nebo Chinook.

Po první světové válce došlo díky zdanění k prodražení výroby piva. IPA se tedy začala v té době vařit slabší, měla jen okolo 4% alkoholu. V poválečné éře se Američané podíleli na jejím obrození, kdy nešetřili aromatickým chmelem

Není IPA jako IPA

Existují různé varianty tohoto pivního stylu, dost často ovlivněné místem původu. Některé z nich si tu krátce představíme:

Americká IPA

Bohatá chuť a silná hořkost, to jsou hlavní devízy této variace. Na alkohol není skoupá, obsah se pohybuje kolem 6,5%.

Anglická IPA

Původní varianta, dnes spíš o něco slabší v obsahu alkoholu, kolem 5%. Ale najdou se i výjimky. Stačí méně chmelu na to, aby byla dosažena požadovaná hořkost, protože také obsahuje méně sladu.

Belgická IPA

Částečně inspirovaná americkou variantou, používají se americké chmely. Dost často se vyváží právě do Států, Belgičanům se občas tenhle styl zdá příliš hořký. obsahuje méně sladu.

Double IPA

Téhle variantě se také často říká Imperial IPA. Také pochází ze Spojených států a je typická vysokým obsahem alkoholu. Ten se pohybuje okolo 10%-. Chuť je výrazná, hutná a velmi hořká.

Je tedy na vás, jakou variantu si vyberete k ochutnání. V našich končinách vaří tento pivní styl například náchodský pivovar Primátor. Mají lahvovou i v sudech a mohou se pochlubit tím, že jejich IPA získala několik ocenění. Třeba CEREVISIA SPECIALIS 2020, nebo LONDON BEER AVARDS 2019.

Při jaké teplotě IPA podávat?

Běžných 9°C se doporučuje pro americká IPA piva, těm ostatním lépe svědčí teplota kolem 13°C. Silnější Imperial IPA pak snese i 15°C.

All comments

Leave a Reply

Produkt přidán ke srovnání